У 2015 році ми пропонуємо Вашій увазі проект «Календар інтелектуальної власності». Чи часто Ви замислювались над тим, ким та коли були створені прості повсякденні речі, якими кожного дня ми користуємось – а все це результати інтелектуальної, творчої діяльності винахідників, авторів та інших талановитих людей. А як швидко ви зможете назвати дату заснування Вікіпедії чи, наприклад, кому ми маємо завдячувати за такий простий винахід як соломинка? Без пошуку в Інтернеті (перше ж посилання буде – як не дивно – на ту ж саму Вікіпедію) – навряд чи.

Звісно, протягом року можливо налічити немало різних видатних дат так чи інакше пов’язаних з правами інтелектуальної власності. У нашому проекті ми зупинятимемось на більш інформативних та цікавих.


3 січня – День соломинки (Drinking Straw Day)

Дата: 3 січня Марвін Стоун отримав патент США № 375962 на винахід у вигляді трубочки для пиття різних напоїв.

Інші винахідники: Джозеф Фрідман, Отто Дайфенбах та ін.

Досягнення: у 1939 році Джозеф Фрідман засновує корпорацію по виробництву гнучких соломинок та з часом стає міліонером.

Детальніше…

Першим винахідником вважається Марвін Стоун – власник фабрики по виробництву паперових сигаретних мундштуків. До нього використовувалися пустотілі соломинки з різних злаків, що було досить незручним способом вживання напоїв із-за дуже швидкого розмокання в рідині. Автор винаходу запропонував виготовляти соломинки з паперу, що використовувався для виготовлення цигарок. 3 січня 1888 року Марвін Стоун отримав патент США № 375962. З часом він удосконалив свій винахід шляхом виготовлення соломинок з більш стійкого матеріалу – манільського паперу, з якого того часу в США виготовлялися поштові марки. Відтоді винахідник закинув свій тютюновий бізнес та став займатися більш успішнішим – виробництвом соломинок.

Наступне удосконалення винаходу належить іншому автору Джозефу Фрідману, який винайшов гофрированний перехід на соломинці, що дозволяв її згинати для більшої зручності при використанні. Автор винаходу, отримавши патент США № 2094268 від 28 вересня 1937 року, заснував корпорацію «Flexible Straw Corporation» по виробництву гнучких соломинок. Продукція була досить популярною та приносила чималий прибуток. Відомо, що завдяки цьому бізнесу Джозеф Фрідман став міліонером. Корпорація діяла з успіхом до 1969 року, після чого права інтелектуальної власності на винахід та торговельні марки були передані компанії Maryland Cup Corporation.

Пізніше соломинки почали виготовляти з прозорого целофану, завдяки винаходу Отто Дайфенбаха. Наразі удосконалення соломинок щодо форми, кольорів, запахів, матеріалів продовжується.

Валентина Троцька

Автор фото: Дмитро Чуйко

image_pdfimage_print
Проект КАЛЕНДАР ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ