Верховна Рада України прийняла закон, яким вносяться зміни до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо вільного використання правомірно оприлюднених літературних, художніх, музичних та інших творів для створення на їх основі іншого твору в жанрі літературної, музичної або іншої пародії, попурі або карикатури, а також використання такої пародії, попурі або карикатури.

Коментує Анна Штефан (НДІ Інтелектуальної власності):

Наявність такого законодавчого правила фактично забезпечує життєдіяльність жанрів пародії та сатири. Як вірно зазначають дослідники проблем пародії, у багатьох випадках особа, що має авторське право, оцінює можливість захистити себе від критики значно вище, ніж потенційний пародист спроможний заплатити за отримання дозволу на створення пародії (Suzor N. Where the bloody hell does parody fit in Australian copyright law? / Nicolas Suzor // Media and Arts Law Review. – 2008. – Vol. 13. – P. 221).

Законодавство багатьох країн світу допускає створення творів зазначених жанрів без необхідності отримання дозволу автора. Зокрема, закон Бельгії про авторське право і суміжні права визначає, що після законного опублікування твору автор не повинен забороняти створення карикатур,пародій, стилізацій, при яких дотримується справедлива практика. Закон про авторське право Австралії встановлює, що не є порушенням переробка чи адаптація літературних, драматичних, музичних, художніх й аудіовізуальних творів, якщо метою такої переробки є створення пародії або сатири і якщо при цьому дотримується критерій справедливості. Закон про авторське право Вірменії до випадків вільного використання творів відносить перетворення твору в пародію чи карикатуру, за умови, що така переробка не створює плутанину щодо первинного твору.

У прийнятому сьогодні законі даються визначення карикатури, пародії, попурі та передбачається можливість вільного використання правомірно оприлюднених літературних, художніх, музичних та інших творів для створення на їх основі інших творів у зазначених жанрах. Ці зміни, безумовно, є позитивними, вони зближують вітчизняне правове регулювання сфери авторського права з європейським законодавством.

image_pdfimage_print
Прийнято зміни до Закону України «Про авторське право і суміжні права» щодо вільного використання творів у пародіях, попурі та карикатурах