Влада Китайської Народної Республіки (КНР) посилює заходи по боротьбі з піратством у сфері авторського права в мережі Інтернет. Згідно з повідомленнями ЗМІ (http://korrespondent.net/business/web/3384508-krupneishyi-v-kytae-vydeofailoobmennyk-oshtrafovaly-na-418-mln) в країні проводиться щорічна кампанія по боротьбі з піратством. Акція розпочалася в червні та проходитиме по листопад цього року.

Головна увага державних установ та правоохоронних організацій спрямована на припинення порушень авторського права в цифровій мережі. Так, у рамках проведення акції, 26 серпня 2014 року за порушення авторських прав популярний китайський сервіс по обміну відеофайлами Qvod притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 260 млн. юаней (41,8 млн. доларів).

Сьогодні КНР відома як країна, в якій посилена відповідальність за порушення авторського права. Свідченням цього є вищенаведений приклад стягування штрафу у чималій сумі.

Проблема захисту авторських прав для КНР є особливо гострою. Як відомо країна перебуває серед лідерів піратських країн відповідно до Списку 301 (the 2014 Country Watch List). У звіті до Списку 301 цього року зазначено, що «хоча клімат в сфері інтелектуальної власності покращився, що пояснюється розвитком вітчизняного творчого сектору в Китаї, масштаби піратства залишаються значними, завдаючи істотної шкоди американським і китайським творцям» (http://ru.scribd.com/doc/231134282/International-Creativty-and-Theft-Prevention-Caucus-2014-Watch-List). Тому КНР активно вживає заходи, спрямовані на припинення порушень авторського права в цифровому середовищі.

Довідково. Чинний Закон КНР «Про авторське право» (http://www.wipo.int/wipolex/en/text.jsp?file_id=186569) передбачає цивільну відповідальність за порушення авторських прав, у тому числі в мережі Інтернет. Відповідно до ст. 48, 49 цього Закону передбачено, що порушник авторського права повинен виплатити суб’єкту авторського права компенсацію за спричинену шкоду. При цьому, компенсація виплачується залежно від завданих збитків. Якщо збитки піддаються підрахунку, компенсація виплачується, виходячи з отриманих незаконних доходів порушника. У випадку, якщо збитки або нелегальні доходи порушника не можливо визначити, призначається компенсація в розмірі до 500 000 юанів (приблизно 81 200 дол.) До порушника застосовуються санкції у вигляді конфіскації нелегальних доходів, конфіскації та знищення незаконної продукції, накладення штрафу.

Для порівняння в Україні компенсація, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права», складає від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат (приблизно від 877 дол. до 4 384 142 дол.) (згідно з судовою практикою частіше всього застосовується мінімальний поріг (від 10 МЗП – 877 дол.))

У разі, якщо дії особи представляють собою злочин відповідно до Кримінального кодексу КНР, проводиться кримінальне розслідування. Згідно зі ст. 217 цього Кодексу за порушення авторського права, вчиненого з метою отримання прибутку, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років, з виплатою штрафу чи в якості самостійного покарання – накладення штрафу. Ті ж самі дії при особливо тяжких обставинах, якщо отримана сума у значному розмірі, зокрема за виробництво та розповсюдження літературних, музичних творів, кіно-, теле- та відеопродукції, комп‘ютерних програм, творів образотворчого мистецтва та інших творів без дозволу суб’єкта авторського права – встановлено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до семи років та накладення штрафу. Відповідно до ст. 52 зазначеного Кодексу покарання у вигляді штрафу призначається у певній сумі з урахуванням обставин справи.

Для порівняння в Україні відповідно до ст. 176 Кримінального кодексу України за порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі передбачено накладення штрафу від 200 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ) (12 500 грн. або приблизно 930 дол.) або покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або позбавлення волі на той самий строк. Якщо злочин вчинено повторно або за попередньою змовою групою осіб чи завдано матеріальної шкоди у великому розмірі – штраф від 1000 до 2000 НМДГ (125 000 грн. або приблизно 9 302 дол.), виправні роботи на строк до двох років, або позбавлення волі від двох до п’яти років. У разі вчинення злочину службовою особою чи організованою групою або якщо дії завдали матеріальної шкоди у особливо великому розмірі – штраф від 2000 до 3000 НМДГ (625 000 грн. або приблизно 46 512 дол.) з позбавленням волі на строк до шести років. У всіх випадках застосовується санкція у вигляді конфіскації та знищення примірників творів, об’єктів суміжних прав та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для їх виготовлення.

* Розрахунки у гривнах та доларах у цій статті наведені згідно з курсом станом на 28 серпня 2014 року.

image_pdfimage_print
Боротьба з піратством у сфері авторського права в Китаї