Дата: цього дня 1930 року компанія 3М Company (Minnesota Mining and Manufacturing) відправила клієнту перший рулончик липкої стрічки, яку пізніше почали називати скотчем.

Винахідник: американець Дрю Річард

Сьогодні слово «скотч» та товар під цим найменуванням ввійшли в наше життя настільки, що неможливо уяви побут без цього надзвичайно практичного винаходу.

Дрю Річард, який працював лабораторним техніком в американській компанії 3М Company (Minnesota Mining and Manufacturing), що займалася виробництвом наждачного паперу, розробив липку стрічку шириною 2 дюйми (5 см) з клеєм по краям стрічки. 8 вересня 1930 року перший рулончик стрічки компанія відправила для випробування клієнту в Чикаго. Товар підійшов замовнику. Перший скотч був зроблений з каучуку, масел і смол на целофановій основі. Пізніше клей почали наносити не лише по краям стрічки, а й по всій площині. Спочатку липка стрічка призначалася для обгортування їжі та інших продуктів, пізніше як відомо діапазон застосування стрічки значно розширився.

Існує версія, за якою стрічку назвали «скотчем» (в перекладі з англ. «scotch» – шотландський). На час її винайдення шотландцями називали жадібних, скупих людей. За переказами, назву стрічці дали після того, як маляр, який проводив тестування стрічки почав скаржитися на економію нанесеного клею. Він попросив представника компанії передати своєму шотландському (scotch) босові, щоб той зробив стрічку більш клейкою. Вважають, що нібито ця виголошена фраза і дала назву – Шотландська стрічка.

Слово «скотч» стало родовим поняттям, що застосовується для позначення будь-якої клейкої стрічки. Поряд з тим, слова Скотч®, Scotch® є торговельною маркою компанії 3М Company. У 2014 році ця компанія через офіційного представника ТОВ «ЗМ Україна» зареєструвала торговельну марку Скотч®, Scotch® на территорії України (свідоцтво № 186413 дата публікації 10.06.2014 р.) Виключні права дозволяти використання торговельної марки СКОТЧ належать 3М Company. Отже будь-хто може застосовувати таку назву чи позначення при виробництві товарів та наданні послуг лише з дозволу правовласника.

На сьогодні під торговельною маркою Scotch® продається більше 400 видів липких стрічок. Щорічно компанія виробляє цієї продукції стільки, що довжини її хватило б обгорнути Землю 165 разів*.

* http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/uk_UA/about-3M/information/more-info/press-room/?PC_Z7_RJH9U5230ONQ6027DTROJH2482000000_assetId=1361827200050

Фото: Валентина Троцька

image_pdfimage_print
8 вересня– дата першого використання скотчу