Wangjing SОНО


Meiquan 22nd Century

Дата: свято відзначається, починаючи з 1996 року, щорічно в перший понеділок жовтня згідно з рішенням Генеральної асамблеї ООН.

До 1996 року свято припадало на 1 липня – день визначений Міжнародним союзом архітекторів.

Саме з останньою датою пов’язано святкування Дня архітектора в Україні (згідно з Указом Президента України від 17.06.1996 р. № 456/95).

Створення твору архітектури – складний і тривалий процес, що складається з низки стадій: творчого процесу пошуку архітектурного рішення, створення проекту, розробки проектної та робочої документації, будівництва, здійснення авторського нагляду тощо. При цьому права осіб на такі результати творчої діяльності можуть підпадати під охорону авторським правом.

Однією з відомих відзнак вшанування праці архітекторів є Королівська золота медаль, заснована королевою Великобританії в 1848 році. У вересні 2015 року Королівський інститут британських архітекторів RIBA (Royal Institute of British Architects) оголосив, що Золотою медаллю 2016 року нагороджується Захе Хадід (Zaha Hadid). Вона стала першою жінкою, удостоєною цієї нагороди в галузі архітектури. Споруди, спроектовані під авторством Захе Хадід, є неперевершеним витвором архітектурного мистецтва. «Кожен з її проектів, створених протягом тридцяти років, являє собою революційне дослідження в галузі архітектури, дизайну та урбанізму»*Однієї з відомих споруд, спроектованих бюро, під керівництвом Захе Хадід, вважається торговельно-розважальний комплекс з трьох 200-метрових будівель галькоподібної форми “Wangjing SОНО” в Пекіні (фото 1). Дуже схожий на цю споруду проект з двох будівель під назвою “Meiquan 22nd Century”, що практично паралельно будувався в іншому місті Китаю (фото 2). Останній проект з певними відмінностями відтворює вказану споруду Захи Хадід, що дає підстави говорити про плагіат. Однак, визначити чи дійсно має місце таке порушення авторського права можливо лише в судовому порядку за позовом правоволодаря. А поки такого рішення не прийнято – можливо з впевненістю стверджувати про досить високу подібність збудованих споруд.

* Н. Двоскина. Заха Хадид удостоена Королевской золотой медали. http://www.admagazine.ru/arch/79262_zakha-khadid-udostoena-korolevskoy-zolotoy-medali.php

** Фото: http://www.globaltimes.cn/content/754764.shtml

 

image_pdfimage_print
5 жовтня – Міжнародний день архітектури