Дата: свято започатковане в 1986 році по рішенню 48-го конгресу Міжнародної організації «ПЕН клуб».

Започаткований в 1921 році в Лондоні ПЕН-клуб (International PEN Club), що діє й сьогодні та має центри в багатьох країнах, в тому числі й в Україні, об’єднує професійних письменників (назва походить від абревіатури перших літер слів: Poets — поети, Essayists — публіцисти, Novelists — письменники чи від англ. слова «pen» – ручка). Основною метою цієї організації є сприяння захисту прав авторів на свободу слова і преси.

В історії літературного мистецтва відомі імена видатних майстрів слова, які наділені надзвичайною творчою продуктивністю, а також тих, яких називають «письменниками однієї книги». Тим не менше творча діяльність як одних, так й інших є неоціненним вкладом в розвиток літературного мистецтва. Так перший президент згаданого ПЕН клубу – англійський письменник Джон Голсуорсі, залишив чималий творчий спадок. Притримуючись правила писати кожен ранок, за свою творчу кар‘єру автор написав: 20 романів, 27 п‘єс, 3 збірника віршів, 173 новели, 5 збірників та чимало листів і заміток*. Серед інших не менш продуктивних письменників можливо назвати: Ісаака Азімова, перу якого належать близько 500 романів. Автор працював кожен день по 12 годин 5 днів на тиждень протягом 30 років своєї творчої діяльності; Харлана Эллісона, який написав більше 2000 розповідей, статей і заміток за 50 років творчої кар‘єри; Стівена Кінга, який за 40 років створив близько 50 романів та багато інших авторів. Проте найбільше число публікацій, зафіксоване в Книзі рекордів Гінесса, написано бразильським письменником Жозе Карлос Рьокі де Альпоім Інуе – 1046 науково-фантастичних романів, опублікованих протягом 1986 -1996 років.

Разом з тим, є автори з творчого спадку яких відомим став лише один твір. Серед таких «письменників однієї книги» часто називають О.С. Грибоєдова, відомого нам ще з шкільної програми як творця «Горе від розуму» («Горе от ума»), не зважаючи на те, що творчий доробок автора також складався й з інших творів. Крім того, слід згадати й авторів, які написали практично один твір, що став популярним, у тому числі завдяки екранізації. Це Маргарет Мітчелл та її роман «Віднесені вітром» («Унесенные ветром»), Гарпер Лі – роман «Убити пересмішника» («Убить пересмешника»), Кен Кізі – роман «Над гніздом зозулі» («Над кукушкиным гнездом») та інші видатні письменники.

* Голсуориси (Galsworthy), Джон http://n-t.ru/nl/lt/galsworthy.htm

Валентина Троцька

Автор фото: Ганна Троцька

image_pdfimage_print
3 березня – Всесвітній день письменника