Дата: У цей день 1996 року Верховною Радою України прийнято Конституцію України – найважливіший нормативний акт держави, її основний закон.

 

Автором першої в історії Конституції вважається Пилип Орлик.

5 квітня 1710 р. Пилипа Орлика обрали гетьманом Запорізького війська. У цей же день новий керманич оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». Вона вважається першою демократичною Конституцією в світі.

Звичайно, в цьому документі жодним чином не згадувалося про права інтелектуальної власності, адже на той час законодавство, зокрема в сфері авторського права, лише зароджувалося. Так, перший в історії офіційний державний акт, який визначав охорону прав авторів і видавців Статут королеви Анни, був ухвалений в Англії у 1709 році та набув чинності на п’ять днів пізніше оголошення Конституції Пилипа Орлика (10 квітня 1710 р.)

Пройшли довгі роки, поки положення щодо прав інтелектуальної власності набули свого юридичного закріплення. На сьогодні згідно з чинною Конституцією України кожному громадянинові гарантовані «право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності» (ст. 41), право на «свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності» (ст. 54).

image_pdfimage_print
28 червня – День Конституції України