Дата: Свято майстрів сцени і працівників театру засноване в 1961 році згідно з рішенням IX конгресу Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО.

Перша організація авторів: Бюро правового захисту драматургів, заснована в Франції в 1777 році.

Одним з засновників цієї організації, що діє, до речі, й сьогодні як організація колективного управління – Товариство драматичних авторів і композиторів (SACD), є відомий французький письменник П‘єр-Огюстен Карон де Бомарше – автор драматичної трилогії про Фігаро, а також відомий захисник авторського права. Завдяки піклуванню Бомарше та інших активістів були прийняті законодавчі акти, що вперше передбачили виключні авторські права авторів.

У 1780 році в Франції вийшов Королівський указ, згідно з яким визначався розподіл винагороди драматургам за використання театральних постановок. Так, п’єса мала переходити у власність театру, якщо сума зборів від неї була менше 2300 ліврів взимку і 1200 ліврів влітку. Не всі театральні постановки могли перевищити зазначену фінансову межу, що часто призводило до поповнення власності театру та позбавленню прав авторів на їх творіння. У той час п‘єса Бомарше «Одруження Фігаро» мала великий успіх, а тому нововведення не могло хвилювати відомого драматурга. Проте, не зважаючи на це, він залишався одним з активних захисників авторського права. Бомарше разом з іншими активістами направили звернення до народних обранців в Національні збори Франції щодо відміни норм зазначеного Указу з метою збереження прав за драматургами, а не за театрами. В результаті в 1791 році в Франції прийнято Декрет про право на постановку та виконання драматичних і музичних творів, згідно з яким вперше передбачені виключні права авторів: жодний театр не міг поставити п‘єсу без згоди її автора. Відтак твір не міг перейти в суспільне надбання, поки живий драматург (та протягом 5 років після його смерті права належали спадкоємцям та особам, яким передано авторське право). Автори мали право на отримання винагороди, що вираховувалася від суми театральних зборів. Таким чином, Бомарше своїми наполегливими стараннями й діями увіковічив про себе пам‘ять не лише як про знаменитого драматурга, а й як відомого поборника авторських прав драматургів та інших театральних діячів.

image_pdfimage_print
27 березня – Всесвітній день театру