Дата: 25 травня 1889 року в м. Києві народився Ігор Іванович Сікорський (1889-1972 р.р.) – відомий вчений, винахідник, авіаконструктор, філософ

За всю історію літакобудування багатьма винахідниками неодноразово робилися спроби створити та удосконалити літальні апарати. Особлива заслуга у цьому належить І.І. Сікорському, який спроектував і побудував відомі на весь світ вертольоти та літаки. Наприклад, у 1914 році він на чотиримоторному літаку «Ілля Муромець», з екіпажем 16 чоловік, встановив світовий рекорд по вантажопідйомності літака (1290 кг). Вважають, що саме цей апарат став першим в світі пасажирським літаком (складався з окремої кабіни пілота, салону для пасажирів, мав отеплення та освітлення). Крім того, літак у якості першого в світі бомбардувальника використовувався у воєнних діях під час Першої світової війни.

Однак, на жаль, винахідницький талант І.І. Сікорського в повній мірі не розкрився на батьківщині. Після революційних подій 1917 року він емігрував спочатку до Франції, а потім у 1919 році – до США, де заснував компанію «Сікорський аеро інжиніринг» (Sicorski Air Engineering) (1923 рік).

Відомо, що перша заявка на винахід вертольоту (Direct lift aircraft), направлена автором в Патентне відомство США, була зареєстрована 27 червня 1931 року (дата публікації патенту 19 березня 1935 року). У заявці зазначалося: «винахід стосується авіації, точніше до повітряних суден прямого типу підйому»*. Вертоліт мав два пропелери: великий на даху і маленький на хвості, та став прообразом сучасних вертольотів.

Крім того, І.І. Сікорському належить першість у будівництві турбінних вертольотів, вертольотів-амфібій з шасі, що прибиралися тощо. Загалом автор створив 18 типів вертольотів з різними модифікаціями.

Напрацювання винахідника використовуються та удосконалюються його послідовниками. Так, згідно з повідомленням**, 25 травня 2015 року в США проведені випробування нового вертольоту І.І. Сікорського S-97 Raider, швидкість якого може складати до 440-450 км/год., причому він однаково швидко летить вперед, назад і в сторони. Вертоліт може підніматися в повітря з 6 солдатами та з вантажем до 150 кг на борту.

Фото. Илья Муромец Киевский в полете над аэродромом в Яблонне, 1915 год. http://statehistory.ru/1409/Pervyy-v-mire-bombardirovshchik-i-passazhirskiy-samolyet-Ilya-Muromets/

*88 Direct lift aircraft. US 1994488 A. https://www.google.com/patents/US1994488

** В США испытали самый быстрый вертолет. Научно-популярный онлайн-журнал «Наука и техника». http://www.sci-tech.club/weapon/190-v-ssha-ispytali-samyy-bystryy-vertolet.html

image_pdfimage_print
25 травня – День народження І.І. Сікорського