Дата: Цього дня 1877 року Томас Едісон подав заявку на винахід –пристрою для запису і відтворення звуків, під назвою фонограф.

 

19 лютого 1878 року автор отримав патент на свій винахід (іmprovement in phonograph or speaking machines). Цікаво, що Томас Едісон не планував використовувати фонограф в музичних цілях, він вбачав призначення свого пристрою в значно ширших напрямках, таких як:

  • озвучування книг для сліпих;
  • диктофон;
  • запис різних сімейних свят, голосів дітей, друзів;
  • «говорячі» часи;
  • запис переговорів за допомогою телефона;
  • навчання правильному вимовлянню слів, дикції;
  • музичні шкатулки та іграшки;
  • запис уроків та в інших навчальних цілях.

Так, практичне застосування створеного пристрою випробувалося на іграшках. Пристрій з записом розміщували в корпусі ляльки, при натисканні на який лялька промовляла слова. На той час «говоряча лялька» була надзвичайно оригінальною і незвичайною іграшкою. Лише з часом фонограф було застосовано в якості запису звуків, у тому числі музичних. У 1888 році німецький інженер Е. Берлінер винайшов грамофон – апарат для відтворення звуку, записаного на грамофонну пластинку. Винахідник одним з перших почав виплачувати гонорари артистам за створений запис їх виконання. Саме цей рік прийнято вважати початком нового напрямку в музичній індустрії, що з часом призвів до встановлення в законодавстві положень щодо охорони прав не лише авторів творів, а й виконавців та виробників фонограм.

Без сумніву, заслуга Томаса Едісона в тому, що його винахід відкрив нову еру в становленні та розвитку звукозаписуючої індустрії. В світі науки та техніки автор вважається одним з найбільш заповзятих і працьовитих винахідників. Саме він як ніхто знав ціну на результати творчої діяльності, що відображена в його відомій фразі: «геній – це 1 % натхнення та 99 % поту». Так, Бюро патентів в США видало автору 1093 патенти, близько 3000 патентів отримав автор через іноземні патентні відомства – такої кількості охоронних документів не отримував жодний винахідник. Біографи порахували, що приблизно кожні дві неділі свого працездатного життя вчений отримував патент на новий винахід.

Крім винаходу фонографу, Томасу Едісону належить також низка інших інновацій (акумуляторні батареї, електричне освітлення, застосування цементу в будівництві, винаходи в гірничодобувній промисловості, рухомі зображення (кіно), телеграф, телефон тощо). Не зважаючи на те, що Томас Едісон часто ставав стороною судових спорів щодо визнання прав на винаходи, а також те, що в багатьох випадках в його роботах використовувалися досягнення інших вчених, вклад цього винахідника в розвиток науки і техніки – неоціненний.

Фото: История цилиндрического фонографа Томаса Эдисона

http://geektimes.ru/company/audiomania/blog/242881/

image_pdfimage_print
24 грудня – День винаходу фонографу