Сьогоднішній день в усьому світі присвячений невід‘ємній частині нашого життя – книзі. Англійський письменник Чарлз Діккенс писав, що «з усіх винаходів та відкриттів в науці та мистецтві, з усіх великих наслідків дивовижного розвитку техніки на першому місці стоїть книговидавництво». Відомий вислів «книги збирають перлини людського життя та передають їх нащадкам» (Айбек (Муса Ташмухамедов)) підтверджує роль цього винаходу в житті суспільства.

У 1995 році під час проведення Генеральної конференції ЮНЕСКО в м. Парижі, за ініціативи Міжнародної Асоціації Книговидавців, було вирішено кожного року 23 квітня вшановувати авторів, які завдяки таланту та творчій діяльності створюють свої безсмертні творіння. Таким чином, починаючи з 1996 року відзначається Всесвітній день книг та авторського права.

По традиції кожен рік ЮНЕСКО та інші відповідні міжнародні організації вибирають Всесвітню книжкову столицю. За інформацією, розміщеною на веб-сайті ЮНЕСКО (http://www.un.org/ru/events/bookday), таким званням (у період з 23 квітня 2014 року по 22 квітня 2015 року) наділене місто Порт-Харкорт в Нігерії.

Протягом року відзначаються й інші споріднені свята: Всесвітній день письменника (3 березня), Міжнародний день дитячої книги (2 квітня). Однак, саме у Всесвітній день книги святкується водночас День авторського права.

Сьогодні охорона та захист авторських прав передбачена низкою міжнародних і національних нормативних актів. Україна приєдналася до основних міжнародних договорів у цій сфері. А це значить, що як національні, так й іноземні автори на території України мають права, визначені у вітчизняному законодавстві, норми якого повністю відповідають міжнародному. Спеціальним Законом України «Про авторське право і суміжні права» встановлені основні положення, згідно з якими визначені охорона та захист особистих немайнових та майнових прав авторів. Творчій особі відповідно до положень Закону надається досить широкий вибір способів захисту його прав у разі їх порушення. Однак, зважаючи на специфіку зазначених прав, особливості практичного застосування норм законодавства, часто автори потребують допомоги спеціалістів у цій сфері. У разі необхідності Інститут може надати консультації з питань, що стосуються права інтелектуальної власності, у тому числі авторського права, провести експертні дослідження тощо.

У цей День особливо популяризується роль книги як джерела знань та інформації. На веб-сайті Інституту в розділі «Наші видання» (Друковані видання Інституту за 2009 – 2013 рр.) розміщені для замовлення книжки за різною тематикою у сфері права інтелектуальної власності, авторами яких є співробітники Інституту.

Інститут як наукова установа в сфері інтелектуальної власності завжди відкритий для співпраці, спрямованої на сприяння захисту прав авторів та інших творців.

Щиро вітаємо усіх творчих людей зі святом ! Бажаємо натхнення та реалізації мистецьких задумів !

image_pdfimage_print
23 квітня – Всесвітній день книг та авторського права