Дата: Свято відзначається, починаючи з 1967 року, за рішенням Міжнародної ради з дитячої книги.

Персонажі дитячих книжок: Віні Пух, Буратіно, Чебурашка, Чіполіно, Капітошка, Карлсон, Незнайка та ін.

Дитячі книжки не можливо уявити без їх літературних героїв. Відомі різні історії, пов’язані з авторськими правами на персонажі. Одним з них є Незнайка.

Незнайка – літературний персонаж, відомий з творів Миколи Носова, вперше опублікованих в журналі «Барвінок» в 1953-1954 роках під назвою «Пригоди Незнайки та його друзів».

У 1999 році В. Ю. Шебашов (Борис Карлов) опублікував продовження пригод Незнайки (книги «Новые приключения Незнайки: Остров Голубой Звезды», «Новые приключения Незнайки: Снова на Луне»). Проте спадкоємець Миколи Носова (Ігор Носов), захищаючи авторські права на персонаж, подав судовий позов. Суд постановив рішення про заборону розповсюдження книг. Після чого Борис Карлов перейменував головного героя на гнома Карлушу та видав серію відповідних книжок.

Ще один відомий твір-продовження «Незнайка в каменном городе», написаний восьмирічним Григорієм Вайпаном. Спадкоємець Миколи Носова звинувачував юного автора у бездозвільному використанні персонажу. В цьому випадку батько, відстоюючи права хлопчика, дослідив, що авторство на персонаж Незнайки не належить Миколі Носову. Вважають, що подібні персонажі в образі маленьких «Брауні» з‘явилися в коміксах канадського художника Палмера Кокса ще в 1881 році. А в 1889 році вийшло перше видання книги Анни Хвольсон «Царство малюток. Приключения Мурзилки и лесных человечиков», де одним з героїв був Незнайка.

Популярний персонаж не перестає надихати авторів і сьогодні. Так, відомі продовження пригод Незнайки, авторами яких є С. Осеєва, П. Солодкий, Ю. Веренич.

Цікавою є історія реєстрації та отримання свідоцтва на торговельну марку «Незнайка на Луне»компанією «Фабрика анімаційних фільмів Інтертейнмент», що створила одноіменний мультиплікаційний фільм. Ігор Носов відстояв права, звернувшись до Роспатенту з приводу видачі свідоцтва. Спадкоємець наполягав на тому, що договір, укладений ним з компанією в 1996 році, не передбачав надання дозволів (ліцензій) третім особам на виробництво та розповсюдження продукції під вказаною торговельною маркою. Роспатент, посилаючись на норми Закону РФ «Про товарні знаки, знаки обслуговування і найменування місць походження товару» прийшов до висновку: торговельна марка «Незнайка на Луне» відтворює назву відомого на території РФ твору без згоди спадкоємців автора, у зв’язку чим у 2002 році свідоцтво на торговельну марку було анульовано.

Малюнок: А. Лаптєв (ілюстрація до книги Миколи Носова «Незнайка в Сонячному місті»).

image_pdfimage_print
2 квітня – Міжнародний день дитячої книги