Дата: у ­1901 році американець Кінг Жилетт (1855 – 1932) подав заявку на отримання патенту на винахід – бритву для гоління (згідно з інформацією до патенту (US 775134 A) це відбулося 3 грудня ­1901 р.*, проте у довідниках датою патентування винаходу вважається 2 грудня ­1901 р.)

Кінг Жилетт був не першим винахідником, хто придумав засіб для гоління у вигляді бритви. До нього розробками займалися й інші винахідники (К. Хапке, Т. Крукс, Д. Стенберг). Заслуга Кінга Жилетта полягала в тому, що він запропонував робити леза бритви змінними, загостреними з двох сторін, з тонкої сталі. Крім того, автор зконструював і сам засіб для гоління — станок.

Разом з інженером В. Нікерсоном Кінг Жилетт в 1901 році заснував у Бостоні компанію (American Safety Razor Company), яка займалася виробництвом лез та засобів для гоління (пізніше компанія отримала назви Gillette Safety Razor Company, the Gillette Company відповідно). У 1903 році розпочався продаж лез та станків під торговельною маркою «Gillette». З часом реклама та поширення інформації про зручність їх застосування сприяли успішній реалізації продукції. Тому за декілька років з’ємні, прості й більш безпечні бритви здобули особливої популярності. Відомо, що в роки Першої світової війни (в 1917 р.) уряд США замовив у компанії 36 млн. бритв для забезпечення потреб солдат в армії.

Довгі роки відбувалося удосконалення засобу на основі різних винаходів, що робили повсякденний процес більш зручним, економним і безпечним. Так, винахідник К. Мідельдорф винайшов пристрій, в якому одне лезо закріплювалося назустріч іншому. Це давало можливість при затупленні однієї сторони голитися іншою, що сприяло подовженню терміну використання леза. В 1932 році М. Пеліппола отримав патент на засіб для гоління, в якому встановлювалися вже чотири леза, зсунуті таким чином, щоб їх ріжучі частини розташовувалися в одній площині гоління. У 1938 році Ф. Шнейдер придумав бритву, в якій перше лезо працювало як чорнове, а друге підбирало все, що не зняло перше.

Починаючи з 70-х років ХХ століття, компанія «Gillette» розпочала випускати з’ємні головки. Два леза одне за одним стаціонарно встановлювалися на рухомій (плаваючій) головці, що забезпечувало більш комфортне та зручне гоління.

У 2005 році відбулося злиття компаній «Procter & Gamble» і «Gillette».

Сьогодні компанія відома як виробник нового покоління бритвених систем, станків і лез для них, аксесуарів для бриття, товарів для особистого догляду, що випускає продукції під торговельними марками: Gillette, Duracell, Oral-B, Braun.

* Razor. US 775134 A. http://www.google.com/patents/US775134?hl=ru&dq=775134#v=onepage&q&f=false

Фото: Валентина Троцька

image_pdfimage_print
2 грудня — дата патентування винаходу бритви для гоління «Gillette»