ivan_pulyujДата: 2 лютого 1845 року народився видатний винахідник Іван Павлович Пулюй

Досягнення: cтворена автором «лампа Пулюя» вважалася першим джерелом катодного випромінювання та Х-променів, які пізніше були названі рентгенівськими

Іван Пулюй український вчений (фізик, електротехнік), доцент Віденського університету, професор Вищої технічної шкоди в Празі, ректор першого в Європі електротехнічного факультету, доктор Страсбурзького університету, залишив після себе значний внесок в науці, літературі, релігієзнавстві – близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами та низку винаходів.

Серед видатних досягнень вченого так звана «лампа Пулюя» – пристрій у вигляді трубки, конструкція якої давала можливість випускати невидиме випромінювання, що пізніше буде визнане рентгенівським. На Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі (1881 р.) автор отримав срібну медаль за свій винахід. Пізніше в 1884 році лампа була удосконалена, що сприяло збільшенню строку її застосування та світловіддачі. На цей пристрій, а також на конструкцію переносного шахтарського світильника, автор отримав патент. Завдяки цьому винаходу Іван Пулюй першим у світі здійснив знімок скелета, що в подальшому дозволило діагностувати переломи в людини.

Отже, автор ввійшов в історію як відкривач рентгенівського випромінювання, хоча як відомо авторство закріплено за німецьким фізиком Вільгельмом Рентгеном. З цього приводу існують різні історичні дані та припущення. Однак слава залишилася за останнім, що підтверджено Нобелівською премією з фізики, отриманою Вільгельмом Рентгеном в 1901 році. Зазначають, що коли уряд Німеччини під час Першої світової війни звернувся до населення з проханням допомогти державі грошима і цінностями, вчений віддав усі свої заощадження, включаючи Нобелівську премію*. Як би там не було, відкриття мало великий вплив на подальший розвиток науки, зокрема фізики та медицини.

Крім того, Іван Пулюй прославився не лише як вчений, а й як перекладач Біблії на українську мову. В 1903 р. Британське та закордонне біблійне товариство видало першу повну українську Біблію («Святе письмо Старого і Нового Завіту») в перекладі Пантелеймона Куліша, Івана Нечуя-Левицького та Івана Пулюя.

* Соколов. Рентген Вильгельм Конрад.

http://www.velchel.ru/biography/index.php?cnt=3&sub=3&bio=234

image_pdfimage_print
2 лютого – 170 років з дня народження видатного українського вченого І.П. Пулюя