Дата: у цей день 1718 року англійський юрист Джеймс Пакл отримав патент на зброю, що стала прообразом кулемету.

Максимальна потужність зброї: 9 пострілів у хвилину

«Рушниця Пакла» таку назву мав однойменний винахід. Зброя представляла собою одноствольну кремнієву рушницю, що кріпилася на тринозі, мала 11-зарядний циліндричний барабан. Кожен новий постріл виконувався при повороті барабана на одну позицію. За допомогою рушниці можливо було здійснити постріли двома видами куль: сферичними чи кубічними. Джеймс Пакл пропонував до продажу свій винахід, однак через складність виробництва та невелику надійність конструкції практично ніхто не виявляв бажання займатися її масовим виробництвом.

Більша слава дісталася «Кулемету Максиму», розробленому англійським винахідником американського походження Хайремом Максимом в 1883 році. Кулемет вважається первістком автоматичної зброї, що реально почала застосовуватися на практиці. У порівнянні з «рушницею Пакла» це була більш потужна зброя: максимальна швидкість складала вже 600 пострілів у хвилину. Розповідають, що Хайрем Максим виправив викарбовані на кулеметі два нулі на шістки, що давало можливість в рекламних цілях називати його «дьявольським». Кулемети широко використовувалася у воєнних операціях, у тому числі в Першій і Другій світових війнах.

Наскільки талановитою та різноплановою була творча інтелектуальна діяльність Хайрема Максима свідчать отримані ним численні патенти (за 40 років діяльності автор отримав 122 патенти, виданих в США, 149 – у Британії*), серед яких: газогенератор; автоматична мишоловка, динамо-машина; пилосос; інгалятор для лікування бронхіту; вогнегасник; пуленепробивна кіраса (бронежилет); модель класної дошки для школи. Проте лише один винахід, на жаль далеко не мирного застосування, зробив його всесвітньовідомим – це «Кулемет Максима».

* Хайрем Стевенс Максим у своего пулемета http://www.e-reading.club/chapter.php/136400/13/Fedoseev_-_Pulemety_russkoii_armii_v_boyu.html

Рис. Ружьё Пакла. Показаны цилиндры для круглых и квадратных пуль. Иллюстрация из патента 1718 года.

image_pdfimage_print
17 травня – день винаходу першого кулемету