Дата: 17 січня, пов‘язана з Днем народження американського державного діяча, дипломата, винахідника, журналіста Бенджаміна Франкліна.

Цікаво: у віці 12 років Бен Франклін винайшов пристрій для плавання – ласти, що надягали на руки. Пізніше були й інші винаходи, на окремі з яких автор отримав патенти.

Сьогодні широковідомі винаходи юних геніїв в різних сферах від державних до приватних. Особливо благородними та зворушливими є ті з них, що покликані допомагати людям з фізичними вадами.

Так в 1824 році 15-ти річний Луї Брайль розробив рельєфно-крапковий шрифт для читання, названий пізніше на його честь. Автор сам й випробовував винахід, адже на жаль втратив зір ще в 3-х річному віці.

Вже в наш час 14-ти річний Джон Кон винайшов пристрій для людей з вадами слуху (Good Vibrations: Improving the Music Experience for People with Hearing Loss Using Multi-Frequency Tactile Sound/Позитивні вібрації: покращення якості сприйняття музики для людей із втратою слуху за допомогою багаточастотного відчутного звуку). Ідея прийшла до хлопчика після того, як він за допомогою зубів, притиснутих до струн гітари, почув отриманий звук. У 2012 році Джон Кон став переможцем онлайн-конкурсу наукових проектів для дітей віком від 13 до 18 років (Google Science Fair) (http://osvita.mediasapiens.ua/mediaprosvita/mediaosvita/ogolosheno_peremozhtsiv_konkursu_google_science_fair2012).

Серед українських благородних геніїв слід зазначити Івана Селезньова, який у 16-ти річному віці винайшов «електронний поводир для сліпих». Юному автору вдалося зробити прилад у вигляді рукавички, принцип роботи якого полягає в поширенні ультразвукових хвиль, що визначають перешкоду на шляху людини з порушенням зорових функцій та дозволяє їй орієнтуватися в просторі. На сьогодні є й інші аналоги винаходів електронного поводиря для сліпих, на які отримали патенти дорослі винахідники (http://findpatent.com.ua/patent/234/2342108.html). Однак цей винахід цінний перш за все тим, що його автором є юний розробник, який винайшов відносно дешевий та зручний в застосуванні пристрій для людей, які потребують особливої уваги та піклування.

Валентина Троцька

Автор фото: Орест Принада

image_pdfimage_print
17 січня – День дитячих винаходів (Kid Inventors’ Day)