Дата: 16 січня 1957 р. відкрито клуб «The Cavern» в Ліверпулі, де виступили тоді ще не відомі учасники групи Бітлз. Цього ж дня 1964 р. пісня «I Want To Hold Your Hand» зайняла перше місце в американському хіт-параді, мільйон примірників якої було продано за 10 днів.

Творчий внесок: 13 альбомів за вісім років спільної творчої праці

Ситуація з авторськими правами на пісні цієї групи є досить цікавою.

Спочатку права на пісні групи належали їх авторам, менеджеру групи Брайану Эпштейну – з однієї сторони та видавничій компанії Northern Songs, Ltd – з іншої. Відтак отримана винагорода ділилися між сторонами 50/50. Після смерті менеджера, в 1968 році видавничі права на пісні з каталогу Northern Songs, Ltd були продані британській компанії телевізійного мовлення ATV Music. Згодом у 1984 році компанія виставила каталог пісень Бітлз на продаж. Відомо, що видавничі права на окремі пісні Бітлз купив за $47,5 млн. співак Майкл Джексон*. За умовами договору він отримав право на половину винагороди від використання пісень Бітлз, інша половина залишалася авторам. З цього часу починається довга історія передачі (продажу) майнових авторських прав іншим видавничим компаніям: Estate, Sony, Mijac Music, EMI Music Publishing, що отримували відповідні відрахування за використання пісень групи.

Що ж стосується авторів, то за підрахунками USA Today їх доходи у вигляді роялті від використання пісень Бітлз складають $ 30-45 млн.* Таким чином Пол Маккартні та спадкоємці Джона Леннона мають не малий дохід від використання пісень групи.

Окрім того, права на виконання пісень та фонограми охороняються в рамках суміжних прав, строк дії яких в Європейському Союзі продовжено з 50 років до 70 років відповідно до Директиви ЄС від 27 вересня 2011 року**. Відтак, охорона суміжних прав на виконання і записи пісень групи, вперше здійснені в 1962 році та пізніше, не перейшли в суспільне надбання, а будуть охоронятися ще принаймні два десятиліття (до 2032 року).

На цьому історія з авторськими і суміжними правами цієї групи не припиняється. Згідно з повідомленнями у 2013 році “Apple Records” и “Universal Music” оприлюднили збірку “The Beatles: Bootleg Recordings 1963” в магазинах “iTunes”***. Відповідно до законодавства Великобританії, строк дії авторського права на твори, вперше опубліковані після смерті авторів складає 50 років з дати їх опублікування. Таким чином права на пісні Бітлз цієї збірки діятимуть ще не один десяток років.

* Keith Hatschek. Music Publishing, и как Майкл Джексон стал собственником песен The Beatles

http://www.liveinternet.ru/users/lyud/post252420175

** DIRECTIVE 2011/77/EU OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL

of 27 September 2011 amending Directive 2006/116/EC on the term of protection of copyright and certain related right http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32011L0077&from=EN

*** Р. Набипов The Beatles защитили свои неизданные песни до 2084 года

http://www.apelzin.ru/news/the-beatles-bootleg-recordings.html#ixzz3LyjmJAQv

image_pdfimage_print
16 січня – Всесвітній день «The Beatles»