Дата: в цей день в світі згадують та звертають увагу на особливі потреби осіб з вадами зору (сліпих).

Започатковано свято в 1969 році в м. Коломбо (США).

Назва пов’язана з наступною історією. В Брістолі (Великобританія) жив молодий фотограф Джеймс Біггс. Після аварії він втратив зір. Коли Джеймс Біггс виходив на вулицю, гуляючи по місту, він користувався звичайною чорною тростиною. Однак, перехожі та водії часто не звертали увагу на те, що тростина в руці хлопця – не просто звичайна палиця, а необхідний інструмент для того, щоб мати можливість безперешкодно рухатися. Тоді він пофарбував тростину в білий колір. Таке нововведення стало символічним. Незрячі люди в усьому світі почали використовувати саме такого кольору тростини.

Без сумніву права людей з обмеженими фізичними можливостями мають бути пріоритетними в суспільстві. У сфері авторського права Всесвітньою організацією інтелектуальної власності в 2013 році прийнято Марракешський договір про полегшення доступу до опублікованих творів особам із порушенням зору та осіб з обмеженими можливостями читати друкований текст. Згідно з положеннями цього Договору дозволяється вільне використання творів відповідними спеціалізованими установами для розповсюдження творів серед зазначених осіб, без дозволу авторів та без виплати їм винагороди. Таким чином права соціально незахищених людей визначаються домінуючими у порівнянні з правами інших осіб, у тому числі авторів. Станом на 20 серпня 2015 року до Договору приєдналося 80 країн, 9 країн ратифікували Договір*. Україна, на жаль, не входить до їх переліку. Звісно Договір має соціально важливий характер для нашої держави, адже за статистикою в Україні мешкає близько 70 тисяч незрячих людей**. Тому, врахування в національному законодавстві норм Договору з метою наділення відповідними правами таких людей, свідчитиме про належну підтримку та охорону прав малозахищених верств населення, до яких, зокрема, належать й особи з вадами зору.

*Ассамблеи государств-членов ВОИС. Пятьдесят пятая серия заседаний, Женева, 5 – 14 октября 2015 г. Информация о статусе Марракешского договора об облегчении доступа слепых и лиц с нарушениями зрения или иными ограниченными способностями воспринимать печатную информацию к опубликованным произведениям.

www.wipo.int/edocs/mdocs/govbody/ru/a_55/a_55_inf_8.docx

** В. Яришко. Незрячі серед «сліпих». http://www.inc.in.ua/our-articles/45-articles/47-blind-among-the-blind.html

image_pdfimage_print
15 жовтня – Міжнародний день білої тростини