Дата: 14 лютого 1946 року почав працювати перший комп’ютер ENIAC

Цікаво: термін розробки – 3 роки;

вага 28 тон;

площа – 170 м²;

вартість розробки – приблизно 0,5 млн. доларів

В історії першості розробки ЕОМ існує багато суперечливих і неоднозначних фактів.

Так, дата святкування Всесвітнього дня комп’ютерщика пов’язана з винаходом американськими вченими П. Екертом и Джоном У. Моклі комп‘ютера ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), що призначався для потреб армії, зокрема для розрахунку балістичних таблиць авіації та артилерії. Вчені в 1946 році отримали патент на пристрій ENIAC. Однак в 1973 році суд США анулював патент, визнавши, що вченими скопійована архітектура, яка існувала в обчислювальній машині ABC (Atanasoff–Berry Computer), розробленій в 1942 році іншими американськими вченими Атанасофф-Беррі та Кліффордом Беррі. Таким чином, після припинення патенту, першим комп’ютером стали вважати ЕОМ останніх авторів.

Разом з тим, в деяких джерелах зазначають, що перший електронний комп’ютер «Колосс» (Colossus) розробив саме Макс Ньюмен у Великобританії в 1943 році. ЕОМ налічувала 1500 ламп та призначалася також для потреб армії, зокрема розшифровки перехоплених радіоповідомлень*

Засновником першої обчислювальної техніки на теренах Радянського Союзу вважають С.О. Лебедєва, під керівництвом якого колективом вчених в 1948 році на базі Київського інституту електротехніки АН УРСР, розроблена Мала електронно-обчислювальна машина (введена в експлуатацію в 1952 році). Щоправда «малою» її складно назвати. Вона налічувала значно більше ламп, ніж в ЕОМ Макса Ньюмена, а саме: 6000. Комп‘ютер займав 60 м² площі двохповерхового будинку. Виконував 3000 арифметичних операцій в хвилину. Пізніше були ЕОМ, розроблені й іншими вченими (І.С.Брук, В.М. Глушков, Б.М. Малиновський та ін.) Однак, у 60-х роках прийнято рішення замінити вітчизняні розробки на ЕОМ на базі архітектури американського аналога IBM 360. Таким чином, вчені почали копіювати іноземні зразки комп’ютерної техніки, що призупинило розвиток вітчизняних аналогів.

У світі ж продовжувалася активна робота по удосконаленню комп’ютерної техніки, що досягла сьогодні надзвичайно високих результатів.

* Книга рекордов Гиннеса http://guinness.h12.ru/isk_komp.htm

Валентина Троцька

Автор фото: Ганна Троцька

image_pdfimage_print
14 лютого – Всесвітній день комп’ютерщика