Дата: 13 лютого 1946 року вперше вийшло в ефір «Радіо ООН»

Свято присвячене:численним науковим винаходам, що дали можливість запровадити та удосконалити радіомовлення

 

Винахід радіо можливо вважати одним з винаходів, поява якого була б неможливою без численних наукових відкриттів в галузі фізики та техніки багатьох вчених (Джеймс Максвелл, Генріх Герц, Олівер Лодж, Олександр Попов, Гульельмо Марконі, Нікола Тесла, Реджинальд Фессенден, Лі де Форест та ін.)

В Україні це свято пов’язане з Днем радіо, що традиційно відзначається 7 травня. Саме в цей день в 1895 році О. Попов продемонстрував свій приймач «безпровідної телеграфії», а в наступному 1896 році було передано першу текстову радіограму. Вчений представив свій винахід на засіданні Російського фізико-хімічного товариства, після чого опублікував декілька статтей. Більш практичним виявився американський вчений Г. Марконі, який в 1896 році подав заявку на видачу патенту «Удосконалення в передачі електричних імпульсів та сигналів та в апаратурі для цього». В 1897 році Г. Марконі отримав патент на пристрій з мінімальними удосконаленнями в порівнянні з незапатентованим винаходом О. Попова. В той час пристрій мало чим нагадував сучасні радіоприймачі, зокрема передбачав передачу інформації на відстані шляхом застосування азбуки Морзе. Лише в кінці 1906 року Р. Фессенден здійснив першу трансляцію звукового сигналу голосу з власного будинку в США на кораблі, що знаходилися в Атлантиці. Серед першовідкривачів радіо зазначають також Лі де Фореста, який винайшов пристрій, що дозволив удосконалити передачу на відстані голосу та музики, а саме: триелектродну вакуумну трубку (тріод). Цікаво, коли в 1913 році вченого звинуватили в шахрайстві в тому, що його заявка на принцип регенерації є «абсурдною» обіцянкою, Лі де Форест продав права на свій патент на винахід тріода компаніям АТ&Т і Bell Systems за 50 тисяч доларів, для того, щоб розрахуватися за послуги адвокатів. Справа була виграна вченим.

З розвитком радіо сфера його поширення виходить за рамки окремих приміщень. Так, у 1933 році Э. Армстронг отримав патент на пристрій, що дозволив зменшити вплив перешкод при прийнятті радіохвиль. Такий винахід дав можливість запровадити автомобільне радіо (FM-радіо).

Вважається, що термін «радіомовлення» ввів викладач колледжа в Сан-Хосе Ч. Херолд. Він називав трансляції передач «broadcasting». Антена передатчика мала кругову діаграму направлення, тобто випромінювала хвилі в усі сторони, по аналогії з розкиданням посівного зерна в полі, що називалося на той час «бродкастингом».

Слід додати, що сьогодні згідно з міжнародним та національним законодавством у сфері авторського права і суміжних прав передачі (програми) мовлення, в тому числі радіомовлення, є об’єктами суміжних прав. Суб‘єктам цих прав належать майнові права, що передбачають виключне право на використання власних передач (програм) мовлення, а також право дозволяти чи забороняти іншим особам їх використовувати.

Валентина Троцька

Автор фото: Ганна Троцька

image_pdfimage_print
13 лютого – Всесвітній день радіо