Дата: в 1961 році Юрій Гагарін вперше здійснив політ в космос, відкривши епоху пілотованих космічних подорожей.

Історія відкриттів і винаходів: повітряні кулі, повітряні змії, парашути, планери, дельтаплани, літаючі машини, дирижаблі, літаючі апарати з двигуном, літаки-моноплани, гелікоптери, гідролітаки, реактивні літаки, космічні кораблі та багато інших.

Серед відкриттів і рекордів у сфері авіації та космонавтики особливе місце займає винайдення парашуту. Ідея стрибків з висоти пташиного польоту завжди приваблювала людей. Вперше згадано про пристрій у вигляді мідної сфери, наповненої вогнем чи повітрям у XІІІ ст., авторство якого належить англійцю Роджеру Бекону; технічний проект парашута – Леонардо да Вінчі (XV ст), конструкцію розкритого парашута з жорсткими спицями – французу Луї Себастьяну Ленорману (XVІІІ ст.) Інший француз – кравець Ф. Рейхельт був більш оригінальним, він пошив парашут у вигляді костюма, загальна площа при розкритті якого складала близько 10 м². На цей пристрій винахідник отримав патент (1910 рік). На жаль, новаторство мало сумне закінчення: у 1912 році винахідник при здійсненні стрибка з Ейфелевої вежі загинув.

Автором першого звичного для нас авіаційного парашута є Гліб Євгенійович Котельніков. У 1911 році він розробив парашут у вигляді металічного рюкзака з пружинами на дні, що викидали пристрій після того, як особа висмикувала витяжне кільце під час стрибка з літального апарату. Г.Є. Котельніков подав заявку в Головне інженерне управління Воєнного міністерства Росії на отримання патенту на пристрій парашуту РК-1, однак отримав відмову. Тоді виробництво парашутів розпочала фірма «Ломач и К°». У 1912-1913 роках фірма представила винахід на конкурсі в Парижі. Не зважаючи на перемогу в цьому конкурсі француза Фредерика Бонне на парашут, розміщуваний в літаку позаду пілотської кабіни, практичне застосування отримав саме винахід Г.Є. Котельнікова. Французька компанія «Жюкмесс» викупила парашути у фірми «Ломач и К°» та налагодила їх виробництво.

Перше випробування парашута Г.Є. Котельнікова не з манекеном, а з людиною здійснено в 1913 році з висоти 53 метрів над р. Сеною в Руані. Пізніше була розроблена модель парашута з м‘яким рюкзаком. У 1924 році Г.Є. Котельніков отримав патент на цей удосконалений пристрій.

У 1926 році власником всіх патентів автора стала держава, якій Г.Є. Котельников передав права на винаходи, відмовившись від матеріальних доходів від своїх творінь.

Автор фото: Анастасія Давиденко

image_pdfimage_print
12 квітня – Всесвітній день авіації та космонавтики (Міжнародний день польоту людини в космос)