Дата: цього дня 1897 року Карл Ельзенер отримав патент на пристрій швейцарського армійського ножа.

Компанії-виробники: Victorinox, Wenger.

У 1889 році на озброєнні швейцарської армії перебувала гвинтівка Schmidt-Rubin, для обслуговування якої потрібна була викрутка. Спробу об‘єднати на одній рукоятці з ножем: викрутку та ще й лезо, відкривачку для консервів і шило, тобто ті пристосування, що користувалися попитом у солдат, здійснив Карл Ельзенер. Свою ідею винахідник успішно втілив на виробництві. Перші партії «солдатських ножів» закупили Збройні сили Швейцарії.

12 червня 1897 року Карл Ельзенер отримав патент на пристрій складеного ножа, що називався «офіцерським». Відрізнявся він від «солдатського» тим, що мав ще одне лезо і штопор.

На ринку довгий час діяло дві компанії по виробництву складених ножів. Одна – компанія, очолювана Карлом Ельзенером, мала комерційне найменування Victorinox (Victoria), інша – Wenger (Paul Boechat & Cie). Обидві компанії виробляли ножі для воєнних цілей. Що ж до виробництва ножів цивільного призначення вони довгий час вели конкурентну боротьбу. Історія протистояння закінчилася тим, що у 2005 році Wenger, не витримавши конкуренцію, припинила діяльність і була викуплена Victorinox. Сьогодні ця компанія продовжує успішно виробляти складені швейцарські ножі під однойменною торговельною маркою. Серед останніх досягнень – ніж Wenger Giant SAK, що має 87 лез, за допомогою яких можна виконувати 145 різних операцій. Важить такий сувенір 1,3 кг*.

Ідея поєднати декілька пристосувань в одному предметі не обмежується лише складеними ножами. Так, наразі відомі пристрої в складі флешок, плоскогубців тощо.

*http://www.mirf.ru/Articles/print5468.html

Автор фото. Ганна Троцька

image_pdfimage_print
12 червня – день отримання першого патенту на винахід складеного ножа