Дата: кожного року 11 липня, починаючи з 1995 року, в багатьох країнах святкують Всесвітній день шоколаду.

Як не дивно, шоколадні історії часто пов’язані з правами інтелектуальної власності.

Авторське право та шоколад

Відомий багатьом шоколад під торговельною маркою «Оленка» виготовляється з 1965 року. Незмінним залишається зображення чарівної маленької дівчинки в хустинці на обгортці солодкого виробу. Саме з цим зображенням – твором образотворчого мистецтва, пов’язана наступна історія.

Кондитерська фабрика «Красный Октябрь» через відповідну газету оголосила конкурс на створення фотографії, що мала б стати оформленням обкладинок до шоколаду під найменуванням «Оленка». У конкурсі перемогла фотографія восьмимісячної дівчинки Лени Герінас – доньки автора цієї фотографії О.М. Герінаса.

Далі художник Н.Маслов намалював малюнок, що практично відображав дівчинку з фотографії, внісши творчий доробок, а саме: Оленка, у порівнянні з зображенням на фотографії, мала блакитні очі, у неї змінився обрис губ, овал обличчя і напрямок погляду. Саме з такою новою обгорткою фабрика почала виробляти відомий шоколад.

Однак, у 2000 році, вже доросла Лена Герінас подала позов про захист авторського права на фотографічний твір, що став основою оформлення обгорток шоколаду. Позивачка вимагала від фабрики укласти договір з нею як спадкоємицею авторських прав на цей твір, а також як особою, що відображена на обгортках шоколаду, та виплатити їй чималу компенсацію. Суд тривав 2,5 роки. В процесі розгляду справи проведено низку експертиз. В результаті суд виніс рішення, що намальоване зображення на обгортці шоколаду «Оленка» є новим самостійним твором та не зачіпає прав на використання фотографії, що була задіяна при створенні малюнку.

Торговельна марка та шоколад

З цією солодкою продукцією пов’язана й інша історія, що стосується відстоювання прав на торговельну марку.

Згадана вище фабрика «Красный Октябрь» звернулася до суду з метою захисту виключних майнових прав на торговельну марку «Оленка». Відповідачем у справі стала кондитерська фабрика «Славянка». Остання виробляла шоколад під однойменним найменуванням з обгорткою, на якій був зображений подібний малюнок вищезгадуваної дівчинки. Як і в першому випадку, суд тривав 2,5 роки. Спір закінчився підписанням мирової угоди між сторонами. Фабрика «Славянка» припинила виробництво шоколаду з відповідними обгортками і виплатила позивачу компенсацію 15 млн. руб.

image_pdfimage_print
11 липня – Всесвітній день шоколаду